Read Time6 Minutes, 38 Seconds

Saç ekiminin gelişimi oldukca eskilere dayansa da dünyada saç ekimi 1990’lı yılların ortalarında günümüzdeki anlamıyla kullanılmaya başlanmıştır. 1990’lı yıllarda FUT yöntemi ile meydana getirilen saç ekimi 2000’li yılların başlarında geliştirilen ve 2005 yılından sonrasında kullanılmaya süregelen FUE yöntemine yerini bırakmıştır. O tarihlerden bu yana minik yeniliklerle devamlı gelişme göstermiş fakat FUE temel prensipleri değişmemiştir. Günümüzde halen en gelişmiş saç ekimi tekniği olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Saç ekimi operasyonunda en gelişmiş ve son olarak teknik FUE tekniğidir.

Son dönemlerin en yeni ve çağıl saç ekimi tekniklerinden olan ve altın standart olarak kabul edilen FUE yöntemi ile saç dökülmesi yaşayan insanlara organik görünümlü saçlara haiz olma imkanı sunulmaktadır.

Saç ektirme işleminde kullanılan FUE tekniğinin farkı, azca iz bırakması ve süratli iyileşme göstermesidir. FUE yönteminde de kullanılan materyallerin gelişmesine bağlı olarak operasyonun başarısı da artmaktadır. FUE yönteminin birkaç isimle anılan çeşitleri vardır. Bunlar:

 • Klasik FUE (Mikro motorlu)
 • Robotik FUE
 • DHI saç ekim (Choi implanter ile meydana getirilen FUE)
 • Safir FUE (Safir uçla meydana getirilen FUE)

Mesela son yıllarda geliştirilen safir uçlarla meydana getirilen FUE saç ekimi yöntemi daha başarıya ulaşmış sonuçlar ortaya koymaktadır. Bunun sebebi ise oldukca daha pürüzsüz materyal olan safir maddesiyle oluşturulan kanalların oldukca daha süratli iyileşmesi ve daha azca iz bırakması olarak söylenebilir.

Soft-FUE : Saç Ekiminde SIFIR Ağrılı Yöntem!

Anestezi uzmanı doktorumuz nezaretinde uygulanacak sedasyon ile saç ekimi öncesi lokal anestezi işlemlerini dahi artık neredeyse asla hissetmezsiniz.

Bu sayede oldukca daha konforlu, acısız ağrısız bir saç ekimi deneyimi yaşayacaksınız. Saç ekimi işlemleri esasen oldukca ağrılı işlemler olmamakla beraber, iğne korkusu olan hastalarımız için bu yeni yöntem oldukca daha konforludur. Aslına bakarsan minimum seviyede hissedilen ağrı, bu yöntemle neredeyse tamamen sıfıra indirilmiş olacaktır.

Sedasyon Nedir?

Sedasyon, kişiye hususi olarak ayarlanabilen ve tesiri buna nazaran ölçeklendirilebilen sedatif ilaçlarla, kişinin tüm refleksleri korunarak, derinliği kontrollü olarak ayarlanan bir çeşit uyku halidir.

Sedasyon Yaptırmak Zorunda Mıyım?

Sedasyon minik çocuklarda dahi kullanılabilecek seviyede güvenlidir ve daha ilkin de söylediğimiz benzer biçimde saç ekimi işlemini sıfır ağrılı denecek seviyeye getirmektedir. Fakat gene de sedasyon istemeyen hastalarımız için sedasyonsuz saç ekimi uygulamamız da devam etmektedir. Bu aşamada tercih tamamen sizindir.

Saç Ekimi Temel Aşamaları

Saç ektirme operasyonlarının tüm şekillerinde temel prensipler söz mevzusudur. Bu prensipler şunlardır:

 1. Saç köklerinin toplanması
  • FUT: Deri kesiti ile saçların topluca alınması
  • FUE: Saçların teker teker alınması
 2. Kanalların açılması
 3. Köklerin ekilmesi

Saç Köklerinin Toplanması

Saç köklerinin toplanması aşamasında ciddi bir güzel duyu başarı elde eden FUE yönteminin karakteristiğidir ve FUT yönteminin tamamen kaybolmasını elde eden da bu yeniliğidir. FUT yönteminde kafanın arka tarafınca kesilerek alınan bir deri parçasından saç kökleri dilimlenerek elde edilirdi, FUE yönteminde ise saçlar silindirik iğnelerle teker teker toplanır. Böylece oldukca daha azca tahribat oluşmuş olur.

Saç köklerinin büyüklüklerine nazaran 0,7 mm ila 0,8mm yada saç kökleri çoğu zaman 3-4-5 saç telinden oluşan biri için 0,8 mm büyüklüğünde iğneler kullanılması da oldukca mühim bir öteki noktadır. Burada kullanılan iğnelerin keskinliği ve her hastaya tek seferlik kullanılıyor olması operasyon başarısını materyal anlamında etkileyen unsurdur. Gene saçların köklerinin açılarına uygun çıkarılması da köklerin zarar görmesini engelleyecek bir öteki noktadır. Mesela aşırı kıvırcık saçları olan birinin u-greft diye adlandırılan, kökü alırken kıvrımlı şekliyle zarar vermeden alan iğneler de mevcuttur. Tamamı hastanın durumuna nazaran operasyon öncesinde hekim tarafınca planlanan inceliklerdir.

Kanalların Açılması

Kanalların açılması aşamasında klasik FUE yönteminde metal (çelik) slitler kullanılır. Bu slitler ile saçın organik yönüne uygun bir kesi oluşturulmalıdır. Böylece ekilen saçlar organik yönlere nazaran büyüyecektir.

Saçların yönü kanal açılırken oluşturulurken saçların deriye nazaran açısı ise ekim aşamasında dikkat edilecek unsurdur.

FUE yönteminde kanal açılması için çoğu zaman çelik bıçaklar (metal slitler) kullanılır. Bu çelikler operasyon esnasında birkaç yüz kanal açıldıktan sonrasında değiştirilmelidir. Böylece bu metal slitlerin keskinliklerini kaybetmemeleri sağlanır. Klinik olarak safir uçlar kullanılmakta. Safir FUE uçları ise oldukca daha pürüzsüz ve keskin olduğundan bu tip bir problemi yoktur. Her hasta için saç köklerinin kalınlıklarına bağlı olarak birkaç değişik uç kullanımı kafi olur. Gene her uçun bir tek bir hasta için kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Saçların Ekilmesi

Son aşama olan köklerin ekilmesi aşamasında ise doğru yönlerle oluşturulan kanallara saçların 40-45 derecelik açılarla teker teker yerleştirilmesi işlemidir. Her üç aşamanın da kendine özgü incelikleri vardır. Tüm bu aşamalarda en mühim incelik heralde deneyimdir.

FUE Yara izi bırakmadan ve dikiş gerekmeden gerçekleşen bir saç ekim yöntemidir!

Foliküler Birim Ekstraksiyon bununla birlikte FUE tekniği olarak da malum prosedürünün gelişmiş hali olan safir uçla meydana getirilen FUE yöntemi Clinic’te gerçekleştirilmektedir.

Saç Nakli Operasyonunun Temel Detayları

 • 20 ila 60 yaş arasındaki kişiler saç ektirebilir.
 • Operasyon olacak şahıs operasyon öncesi ve sonrası olarak 3 günlük bir süre ayırması yeterlidir.
 • İhtiyaç duyulan kök miktarına nazaran değişmekle beraber, operasyon süresi ortalama 6 – 8 saattir.
 • Operasyonun tam donanımlı bir hastane ortamında yapılması, ihtimaller içinde bir komplikasyonda derhal müdahale edilmesi açısından gereklidir.
 • Bir hekim ve alanında uzman minimum 3 kişilik sıhhat çalışanı ile operasyon gerçekleştirilir.
 • Tam neticeleri almak 6 ay ile 18 ay içinde sürmektedir. Kısaca saçlar operasyon gününden itibaren 18. aya kadar çıkmaya devam edebilir.
0 0
0 %
Happy
0 %
Sad
0 %
Excited
0 %
Angry
0 %
Surprise

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close