Read Time1 Minute, 30 Seconds

Saç Dökülmesi konusunda bilmeniz gereken bilimsel gerçekler. Saç Dökülmesi sebepleri nelerdir? Saç neden dökülür? Saç dökülmesi sorunları için doğru bilgilere deyineceğiz.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi çok yaygındır. 40 ila 50 yaşında olan erkeklerin hemen hemen %50’si etkilenmektedir. Erkek Tipi Saç Dökülmesi kafa cildindeki tüylerin kademeli olarak incelmesi veya küçülmesi olarak tarif edilmektedir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi bazen Androjenik Alopesi veya Androgenetik Alopesi olarak adlandırılmaktadır. Androjenik terimi androjen ve gen kelimelerini birleştirmektedir zira hem androjenler hem de genetik bir yatkınlığın Erkek Tipi Saç Dökülmesin’de bir rol oynadığı düşünülmektedir. Androjenler testosteron gibi hormonlardır. Küçülme saçın nihayetinde uzamayı durdurma noktasına gelecek şekilde her büyüme döngüsü ile daha küçük ve daha ince hale geldiği bir süreçtir. Dihidrotestosteronda (DHT) kademeli bir artış küçülmenin nedeni olarak geniş çapta kabul görmektedir. Erkek Tipi Saç Dökülmesi’ne genetik yatkınlığı olan erkekler testosteronu DHT’ye dönüştüren bir enzim olan Tip II 5 alfa-redüktazın artmış düzeylerine sahiptirler.

Tüm kişilerde DHT vardır ancak sadece bazıları DHT’lerin bağlı olduğu androjen reseptörlerinin aşırı miktarda olduğu saç folikülleri için genetik bir yatkınlık hasebiyle saç dökülmesi sergilemektedir. Vakit içinde, DHT kademeli bir küçülmeye ve nihayetinde bu duyarlı saç foliküllerinin ölümüne kapı aralamaktadır. Bu olay büyük ölçüde kalıtsaldır. Antiandrojen ilaçlar saç dökülmesini yavaşlatabilmesine veya engelleyebilmesine rağmen, bunlar gerçekte yalnızca başta saçın yine büyümesinde tesirlidirler.

0 0
0 %
Happy
0 %
Sad
0 %
Excited
0 %
Angry
0 %
Surprise

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close