Read Time4 Minutes, 38 Seconds

Saç Ekimi Yaşı Kaç olması gerekir? Saç ekimi için erken ve geç yaş var mı? Saçların ektirilmesi için yaşın önemli ve dikkat edilmesi gereken etkenler nelerdir? Bu konumuzda saç ekimi hakkında yaş ile alakalı konulara deyineceğiz. Yaşa göre saç ekimi yaptırmak ve dökülen saçların yeniden ekilmesi için kaç yaşında olmamız gerektiği konusunu işleyeceğiz.

Saç Ekimi Yaş Aralığı ve Yaş Sınırı Neden Önemlidir?

Her saç dökülmesi değişik sebeplerden kaynaklandığı için, saç ekimi operasyonları da geniş bir yaş aralığını kapsar. Bu farklılıklar saç yapısına, kişiye, etrafsal tesirlere ve ruh sıhhatine (stres) göre değişir. Saç ekimi yaş aralığı bu yüzden farklılıklar gösterir. Peki saç ekimi yaş aralığı neye göre belirlenir?

Her Yaş Aralığında Saç Ekimi Yapılabilir mi?

Evet, yapılabilir. Saç ekimi yaş aralığında alt hudut olarak 22’dir ancak, 22 yaşında olan herkes saç ekimi yaptırabilir mi? Bu meselenin yanıtı da “hayır”dır. İşte bu noktada saç dökülmesinin düzeyi devreye girmektedir. Dökülme devam ederken saç ekimi yapılması, en son düşünülecek seçeneklerden biridir. Aynı mantıkla düşünecek olursak, saç ekimi için üst yaş hududu vermek de yanlış olacaktır. Burada ehemmiyetli olan kişinin genel sıhhat vaziyetidir. Saç ekiminin yapılmasına mani olan hastalıklar bulunmaktadır. Bununla beraber, şeker hastalığı, tansiyon, kalp veyahut hepatit gibi bir takım hastalıklarda ihtiyaç duyulan tedbirler alındığı takdirde saç ekimi yapılmasında bir mani oluşmaz. Şeker, tansiyon gibi hastalıkların genel seyri kontrol edilmeli, kişinin genel sıhhat vaziyeti riziko altında değilse operasyon yapılır. “Son zamanlarda 60 – 65 yaş aralığında olup, genel sıhhat vaziyeti yerinde olan bir hayli kişi, kolayca saç ekimi operasyonu yaptırabilmektedir.”

Saç Ektirme Yaşı Kaç?

Saç Ekimi Yaşı
Saç Ekimi Yaşı

Saç Ekimi Yaş Aralığı ve Saç Ekimini Etkileyen Etkenler Saç ekimini etkileyen yaş aralığıyla alakalı 5 adet etken vardır. Bunlar:

1. Saç Dökülmesinin Varlığı Bilhassa genç yaşlarda daha çok görülen estetik kaygılar, kişiyi saç ekimi yaptırmaya sevk eder. Bu tarz vaziyetlerde kişinin isteklerinde makullük derecesi göz önüne alınmalıdır.

2. Saç Dökülmesinin En Az %50’sinin Bitirmiş Olması Saç ekimi operasyonları açısından ehemmiyetli bir teferruat da dökülme düzeyidir. Saç dökülmesi belirli bir düzeye gelmemiş kişilere saç ekimi yapılması uygun değildir. Zira, kişinin dökülmesi devam ediyorsa belirli bölgelerde açıklık alana gelecektir. Bu vaziyet da ikinci bir operasyonun yapılmasına sebebiyet verir. Bu yüzden, kişi kaç yaşında olursa olsun, ilk olarak saç dökülmesinin düzeyi belirlenmeli ve saç dökülme hızı ortaya konmalıdır. Saç dökülmesi bitirmeden yapılan ekimler, devam eden dökülmeden dolayı tesirini yitirir. Bu yüzden dökülme seyrini iyi gözlemlemek ve hesaplamak çok ehemmiyetlidir. Saç dökülmesi orta yaş grubunda bariz bir şekilde ortaya çıkar veya kendini tamamiyle gösterir. Saç dökülmesi tahlili neticesi, dökülmesi belirli bir orana erişmiş kişiler saç ekimi yaptırabilmektedir.

3. Kişinin Genel Sıhhat Vaziyeti Yaş aralığından daha çok ön tasarıya geçen bir vaziyet da genel sıhhat vaziyetidir. Her ne kadar küçük ölçekli bir operasyon olsa da, saç ekimi ciddi bir cerrahi operasyondur. Bu yüzden bu operasyonlar için genel sıhhat vaziyetinin iyi olması gerekmektedir. Kişinin düzenli olarak kullandığı ilaçlar, vitaminler veyahut ağrı kesiciler varsa, bu bilgiler kesinlikle doktorla paylaşılmalıdır. Genel sıhhat vaziyeti iyi olmayan kişi, Evvela sıhhat vaziyetini normal düzeye çekmeli, Varsa hastalıkları rehabilitasyon edilmeli veyahut kontrol altına alınmalı, İhtiyaç duyulan tetkikleri yaptırdıktan sonra saç ekimi yaptırmalıdır. Belirli yaşın üstündeki kişilerde, yara iyileşme süreci uzar ve hücre yenilenme süreci yavaş ilerler. Bu gibi vaziyetlerde saç ekimi operasyonu yapılamaz.

4. Saç Dökülmesinin Tipi Erkek tipi dökülme veyahut yerel dökülme olmadığı sürece saç ekimi operasyonu yapılması önerilmemektedir. Saç dökülmesinin tipini öğrenmek isteyen kişi, bu hizmeti saç ekimi merkezlerinden alabilmektedir.

5. Verici Sahanın Yeterliliği (Donör Alanı) Yaş ilerledikçe genetik yapısı itibarıyla az dökülme yaşayan, kuvvetli köklerden oluşan ense bölümleri dahi belirli bir yaştan sonra zayıflamaya başlamaktadır. Donör bölgesinin yeterliliği de saç ekim operasyonlarını etkileyen bir diğer ehemmiyetli etkendir. Saç ekimi operasyonları yalnızca ve yalnızca kişinin kendi kıl köklerinin nakledilmesi ile yapılabilmektedir. Ense bölgesindeki saç kılları haricinde göğüs, sırt ve kol kıllarından yapılabilen saç ekimleri olsa da, ense kökünden alınan saç kökleri daha başarılı sonuçlar vermektedir.

“Netice olarak, saç ekimi yaş aralığı ehemmiyetli bir ölçüt değildir. Ehemmiyetli olan yaşın yanı sıra; genel sıhhat vaziyeti, saçın dökülme seyri ve dökülme tipidir. Tıbbi açıdan çok geniş bir yaş grubuna saç ekimi yapılabiliyor olsa da, çoğunlukla 22 – 65 yaş aralığı operasyon için uygun görülmektedir.”

0 0
0 %
Happy
0 %
Sad
0 %
Excited
0 %
Angry
0 %
Surprise

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close